עוסק מורשה או חברה – מתי והאם כדאי לעשות את המעבר

ביצוע המעבר מעוסק מורשה לחברה בע"מ יכול להיות משימה לא פשוטה, אבל זה לא בהכרח חייב להיות ככה.
הבנת היתרונות של ניהול חברה בע"מ, כמו גם השלכות המס של היותה גם עוסק מורשה, חיונית לקבלת החלטה מושכלת בכל מה שצריך לדעת על ביצוע המעבר מעוסק מורשה לחברה בע"מ, כולל היתרונות של ניהול חברה בע"מ וכיצד זה בהשוואה להיותו עוסק מורשה. 

מהו עוסק מורשה וכיצד הוא שונה מחברה בע"מ?

עוסק מורשה הוא ישות עסקית רשומה כחוק המספקת או מוכרת שירותים או מוצרים. עוסק מורשה בדומה לחברה בע:מ מחוייב בדיווח למע"מ אם כי שונה במהותו מחברה בע"מ בכך שאין לו זהות משפטית משלו, בעוד החברה היא בבעלות אדם או חברה אחרת.
עוסק מורשה צריך להיות מאושר על ידי הרשויות הרלוונטיות לפני שיוכל לפעול, ועליו לפעול לפי תקנות והחוקים של מדינת ישראל, מה שמבטיח שהלקוחות יהיו מוגנים כאשר הם רוכשים סחורה או שירות.
לעומת זאת, חברה בע"מ היא ישות משפטית ויכולה להיות שונה מאדם, ושתי הישויות אינן חייבות להיות זהות עם נכסים, התחייבויות ובעלי מניות משלהן ולכן הם כפופים לתקנות מחמירות יותר מאשר עוסקים מורשים.

רישום חברה בע"מ בישראל

הקמת חברה בע"מ בישראל היא תהליך מורכב הדורש הבנה של הדרישות המשפטיות והיכרות עם תהליך הרישום הכולל שלבים שונים של הגשת מסמכים. לצורך כך מומלץ לקחת עזרה של רואה חשבון בעל ניסיון עם חברות שידע להתנהל מול שלל הדרישות. להלן תמצית הדרישות:

 • קבלת מסמכים רלוונטיים ומילוי טופס הבקשה לרישום ברשם החברות. 
 • מילוי טופס רישום התאגיד במשרד האוצר. לאחר מכן יש להגיש טופס זה לרשם החברות לצורך טיפול. אם טופס זה לא יוגש בזמן, יגבה אגרה נוספת על ידי המשרד ולא יבוצע טיפול נוסף עד שאגרה זו שולמה במלואה או שתתקבל הגשה חדשה תוך חצי שנה. 
 • טופס רישום התאגידים מוגש לאחר מכן למשרד האוצר, אשר יעבד ויאשר אותו. 
 • הגשת רשימת בעלי מניות לפני הגשה לרשם החברות. 

יתרונות וחסרונות של הפעלת עוסק מורשה לעומת חברה בע"מ

הפעלת עוסק מורשה מול חברה בע"מ היא החלטה חשובה ליזמים ובעלי עסקים. לכל אפשרות יש יתרונות וחסרונות משלה. שילוב העסק שלך יכול לספק הגנה משפטית, חיסכון במס והטבות אחרות. מצד שני, להיות עצמאי יכול לחסוך ממך את הטרחה של הגשת מיסים כתאגיד, אבל אתה עשוי להיות כפוף למסים גבוהים יותר.

עוסק מורשה יתרונות

 • עוסקים מורשים רשומים אוטומטית בממשלה ויש להם גישה למגוון רחב של שירותים.
 • מקבלים את כל ההטבות כמו הנחות מס והנחות על מיסים עסקיים, מקצועיים ואישיים.
 • עוסק מורשה יכול לייצג מספר אנשים או חברות. לדוגמה, עסק יכול להירשם תחת שמך בזמן שאתה עובד כשכיר או שאתה יכול להיות בעלים של שתי חברות בשם שני ילדיך, כך ששניהם לא יצטרכו לשלם תעריפים מלאים עבור כל חברה.
 • אין צורך בביקורת או בהגשת דוחות כספיים לחברות כמו שנדרש מחברה בע"מ

עוסק מורשה – חסרונות מול חברה בע"מ

בכל הנוגע להפעלת עסק, יש יתרונות וחסרונות גם לעוסקים מורשים וגם לחברות בע"מ. סוכנויות מורשות מציעות את היתרון של גמישות ועלויות תקורה נמוכות, אך יש להן גם חסרונות מסוימים שיכולים להפוך אותן לפחות נחשקות עבור חלק מבעלי העסקים.

 • פעילות כבעלים בודד מגביל את הפוטנציאל להתרחבות מעבר למבנה העסק. חברה בע"מ יכולה לשנות את שמה, לקחת שותפים נוספים ולהחזיק בחברות אחרות.
 • חיסרון נוסף הוא שמיסוי על רווחים, כמו גם התחייבויות, נוטה להיות מורכב יותר כבעלים יחיד. 
 • הבעלים הבלעדי עשוי להיות אחראי אישית לכל חוב או נזק שייגרמו לחברה. זה יכול להיות, למשל, אם מישהו יתבע את העסק שלך על חשבון שלא שולם יאלץ העוסק לשלם זאת מכיסו. 
 • האחריות עלולה להיות מסובכת ואישית אם הבעלים הבלעדי מחליט לקחת שותפים עסקיים נוספים או לבצע השקעות משמעותיות בחברה שלהם ללא יצירת ישות משפטית נוספת.

מאמר נוסף אצלנו על ראיית חשבון ושירותיו של רואה החשבון

כתיבת תגובה